Admission Open for Class-1: Admission Open for Class - 1 till 13-12-2018.

Rewards & Achievement

Rewards & Achievement

ARYABHATTA MATHEMATICS COMPETITION -2018
MERIT SCHOLARS: GROUP JUNIOR

ADM.NO STUDENT NAME CLASS/SECTION AWARD
13-079 PRINCE KUMAR SINGH VI-A CASH PRIZE (1500/-)
13-082 ABHINAV KUMAR GUPTA VI-E MERIT CERTIFICATE
13-006 ASHUTOSH KUMAR VI-F MERIT CERTIFICATE
13-290 OM KUMAR VI-F MERIT CERTIFICATE
13-310 RUCHIKA RANI VI-B MERIT CERTIFICATE
13-044 AROHI VI-D MERIT CERTIFICATE
13-269 ARUSHI SINGH VI-B MERIT CERTIFICATE
15-637 MRIDUL KUMAR VI-F MERIT CERTIFICATE
13-001 RIYA RAJ VI-A MERIT CERTIFICATE
13-312 ABHISHEK SHARMA VI-B MERIT CERTIFICATE
13-349 SHEKHAR SAGAR VI-E MERIT CERTIFICATE
13-482 KUMAR MALAY VI-E MERIT CERTIFICATE
13-298 SONAL THAKUR VI-D MERIT CERTIFICATE
13-164 PRATEEK BIHANY VI-C MERIT CERTIFICATE

ARYABHATTA MATHEMATICS COMPETITION -2018
MERIT SCHOLARS: GROUP: MIDDLE

ADM-NO STUDENT NAME CLASS/SECTION AWARD
10-211 KASHIF IQBAL 9-D MERIT CERTIFICATE
10-059 RISHI RANJAN 9-E MERIT CERTIFICATE
10-059 SHREYA GUPTA 9-B MERIT CERTIFICATE
10-048 SHATAKSHI BHUSHAN 9-C MERIT CERTIFICATE
16-322 AMAN RAJ 9-F MERIT CERTIFICATE
10-141 KUNAL KAUSHIK 9-F MERIT CERTIFICATE
10-114 KUMAR MRIDUL 9-E MERIT CERTIFICATE
10-187 AYAN GHOSH 9-C MERIT CERTIFICATE

5TH ALL INDIA B.S-KARATE CHAMPIONSHIP-2018

NAME MEDAL CLASS AM-NO
ANUSHREE BRONZE 7-C 12-820
PRATEECHI SILVER 7-C 12-182
NAVDEEP BRONZE 7-C 12-284
ANANTA KUMARI BRONZE 9-F -
ATHARVA GOLD 7-C 14-304

VVIGYAAN JAGRAN SAMITI, JHARKHAND & SCIENCE FOR SOCIETY, BOKARO ORGANISED A DRAWING COMPETITION ON 08-05-2018.

116 PARTICIPANTS PARTICIPATED FROM ALL OVER BOKARO.

5 STUDENTS OF M.G.M WERE SELECTED AS THE BEST.

THERE WERE AWARDED WITH CERTIFICATE AND SAPLINGS.

JUNIOR GROUP

NAME CLASS ADM-NO
ADITI KUMARI 8-C 11-107
GAURAV KUMAR 7-E 12-246
AUSHIKA SINGH 6-F 13-274

SENIOR GROUP

NAME CLASS ADM-NO
NORAIZ AMAN 10-E 09-194
KRITI KAMYA XII/2-B 07-131

Dr. B. R. Ambedkar mela Sah
Chetna Saptah Samiti

Organised by : Arjak Sangh
Date : 15/04/2018
Hindi Speech Competition
GROUP NAME CLASS ADM-NO POSITION
A KUMAR ADITYA 12-GR-2 07-110 3RD
B KUMARI RISHIKA 10 C 09-132 1ST
C GAYATRI JETHWA 8-A 12-398 1ST

Dr B.R.Ambedekar Mela
Sah Chetna Hindi Speech Competition.

S.NO NAME OF STUDENT ADM-NO/CLASS GROUP POSITION
1 KUMAR ADITYA 12-PCB-B/A 1 3RD Position
2 KUMARI RISHIKA 09-132-10-C B 1ST Position
3 GAYATRI JETHWA 12-398-8-A C 1ST Position

SHABD-2018

Organized by : D. P. S bokaro, sec-4
Date: 09-04-18/10-04-2018
Best speaker……………. Aditi Priyadarshi-class10/D-Adm.no-08-048
One act play
S.NO NAME OF STUDENT CLASS/ADM-NO POSITION/RANK
1 MANEESHA HALDER 12-COM-B/07-067 3RD Position
2 AMISHA CHOUDHARY 10-C/09-011 3RD Position
3 PRAGATI RASTOGI 10-F/12-362 3RD Position
4 SHATAKSHI BHUSHAN 9-C/10-048 3RD Position
Best Actor (One act Play)-Maneesha Halder-12-COM-A-Adm-no-07-067

Interschool “Tarumitra” Eco seminar for

Plastic free Jharkhand (13th to 15th April) held at X ST Xavier’s
Guide teacher- Kanchan Singh
NAME CLASS ADM-NO
RACHITA BIHANY 9-F 026-10
SNEHA JETWA 9-F 10-016
SHREEYANKA GIRI 9-F 10-166
MEDHA SHARMA 9-F 10-010
SHEETAL 9-F 10-002
KAUSHAL KR 9-F 10-201
SAURABH KR 9-F 10-143
RISHI RANJAN 9-E 10-059
MRIDUL 9-E 10-114
ADITYA TIWARI 9-E 10-174
Events- Poster making-1st- Rachita Bihany, Sneha jethwa, Shriyanka giri, Medha Sharma, Sheetal

Dr. Radha Krishnan Sahodya School complex.

Date: 26th April 2018
Organized by : The Pentecostal Assembly School.
NAME CLASS ADM-NO
SAURAV ANAND 9-A 10-077
ROHAN VERMA 10-C 09-155
Events- Quiz on Earth Science-2nd position